Salsa Dansı – Kıpır Kıpır ve Ateşli

Salsa dansı latin tarzının en beğenilen bir türü olup, dünya çapında ayrı bir şöhrete sahip olmuştur. Müzikleri, figürleri ve koreografileri onun her zaman farklı bir şekilde anılmasını sağlamış ve pek çok kişide tutkuya dönüşmüştür.

Karayiplerde doğan ve kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisine alan bu dans türü için pek çok şey söylenebilir. Hikâyesi 1930’larda başlayan dans türü zaman içerisinde farklı stillere sahip olmuştur. Bu farklı stiller ise öğrenmeyi daha keyifli bir hale getirmektedir.

Başlıca salsa stilleri;

  • Los Angeles
  • New York
  • Küba
  • Rueda Casino’dur.

Salsa stillerinin kendine ait bir tarzı ve figürü vardır. Birbirlerine benzeseler de küçük detaylar onları birbirinden tamamen ayırmaktadır.  En eski stil olarak Küba kabul edilir, en çok tercih edileni ise Los Angeles’tir. Salsa dans kurslarına katılmadan önce tüm tarzları önceden öğrenebilir ve videoları izleyerek kendinize en yakın tarzı bulabilirsiniz.

  • Los Angeles Stili

Salsa stilleri arasında en çok Los Angeles öne çıkmıştır. Salsa için düzenlenen yarışmalar ve festivallere bakıldığında bu stile olan ilgiyi anlamak mümkündür. Los Angeles, jazz, swing ve salon danslarından izler taşır. Ayrıca bayanın sürekli düz bir çizgiyi takip etmesi bu stilin öne çıkan en önemli özelliğidir.

  • New York Stili

Hem bayan hem de erkekler için basit figürler içeren New York stilinde hızlı ve çoklu dönüşler görülür. En çok bayanlar ön plandadır ve onu öne çıkaran figürler kendini gösterir. En önemli özelliği ise akıcı, karmaşıktan uzak, yumuşak ve temiz olmasıdır. Hal böyleyken çiftler sadece kendileri için dans ettiği düşünülür.

  • Küba Stili

Salsa stillerinin en eskisi olarak kabul edilen Küba, köklerini bu topraklardan alır ve içerisinde rumba, orisha gibi dansların özelliklerini barındırır. New York’tan farklı olarak bu stilde erkek figürleri baskındır. Ayrıca hızlı dönüşlerden ziyade vücut hareketleri ön plandadır. Bu sebeple duruş