Merengue Dansı – Yöresel ve İsyankar

Merengue dansı, Dominik Cumhuriyeti’nin yöresel figürlerini ve asi ruhunu tek bir başlıkta toplamayı başarmış ender türlerden biridir. Çiftli dansların aksine merengue gruplar halinde icra edilir bu sebeple de oldukça eğlencelidir. Coşkulu müzikleri ve kıvrak ritimleri ise eğlenceli bir tarza sahip olduğunu göstermektedir.

Doğum yılı 1850’lili yıllara dayanan merenguenin hikayesi o dönemin şartlarını da anlatmaktadır. İlk hikayeye göre zincirlenmiş olan kölelerin hareket edebilme arzusuyla yaptıkları davranışları konu alır. Diğer hikaye ise bir devrim sırasında bacağından vurulan bir kahramanın eve dönüş partisinde yandaşlarının zıplayarak ve bacaklarını sürükleyerek yaptıkları hareketleri temsil ettiğini söylenir. Anlatılan her efsane o dönemi anlamak için idealdir.

Merengue kursu öğrencilerine ilk olarak aksak hareketleri ve renkli figürleri öğretmektedir. Omuzlar sağa sola hareket ettirilir, dizler kırılır ve basit adımlar yapılır. Topluca yapılan koreografiler ise bu dansı olduğundan daha eğlenceli hale getirmektedir.

Merengue dans kursları genellikle tek başına verilmemektedir. Sosyal latin dans kursları kategorisi altında gösterilen dersler, kişileri diğer dans türüne kolaylıkla taşıyabilir.

Neden Merengue?

  • Sosyal latin dansları kategorisi altında değerlendirilen merengue, diğer türleri öğrenmenize kolaylık sağlar.
  • Öğrenmesi kolaydır, bu sebeple hevesiniz kırılmaz.
  • Grup halinde yapılması nedeniyle oldukça eğlencelidir ve farklı koreografiler oluşturmanızı sağlar.
  • Derslere düzenli olarak katıldığınız taktirde form tutabilir ve vücudunuzu şekillendirebilirsiniz.
  • Sosyal çevrenizin gelişmesini sağlar ve çeşitli etkinliklerde çok daha keyif almanıza yardımcı olur.